- Nauczyciel: Dariusz Duda
- Nauczyciel: Karol Niklas
Spis treści prezentowanych na kursie
- Wprowadzenie, aksjomaty statyki, układy sił
- Płaski i przestrzenny zbieżny układ sił
- Płaski dowolny układ sił
- Przestrzenny dowolny układ sił
- Tarcie
- Środek ciężkości i geometria mas
- Kinematyka punktu we współrzędnych kartezjańskich, biegunowych
- Kinematyka bryły sztywnej – ruch postępowy, ruch obrotowy
- Kinematyka ruchu płaskiego
- Ruch złożony bryły
- Dynamika punktu materialnego w różnych układach odniesienia
- Dynamika układu punktów materialnych
- Dynamika bryły sztywnej w ruchu postępowym i obrotowym
- Dynamika bryły sztywnej w ruchu płaskim
- Zasady zachowania w dynamice
- Nauczyciel: Wojciech Macek
Spis treści prezentowanych na kursie
- Wprowadzenie, aksjomaty statyki, układy sił
- Płaski i przestrzenny zbieżny układ sił
- Płaski dowolny układ sił
- Przestrzenny dowolny układ sił
- Tarcie
- Środek ciężkości i geometria mas
- Kinematyka punktu we współrzędnych kartezjańskich, biegunowych
- Kinematyka bryły sztywnej – ruch postępowy, ruch obrotowy
- Kinematyka ruchu płaskiego
- Ruch złożony bryły
- Dynamika punktu materialnego w różnych układach odniesienia
- Dynamika układu punktów materialnych
- Dynamika bryły sztywnej w ruchu postępowym i obrotowym
- Dynamika bryły sztywnej w ruchu płaskim
- Zasady zachowania w dynamice
- Nauczyciel: Wojciech Macek
Spis treści realizowanych na zajęciach:
1. Wielkości skalarne i wektorowe.
2. Wypadkowa układu sił działających na bryłę.
3. Redukcja układu sił do siły głównej i momentu.
4. Równowaga układów sił: płaskich, zbieżnych i równoległych, reguła dwóch i trzech sił działających na bryłę.
5. Równowaga przestrzennych układów sił działających na bryłę.
6. Obliczenie położenia środka ciężkości.
7. Tarcie posuwiste, tarcie cięgien i opory toczenia.
8. Obliczanie kratownic-metoda analityczna i metoda przekroi Rittera.
9. Obliczanie toru, prędkości i przyspieszeń punktu we współrzędnych prostokątnych i naturalnych.
10. Obliczanie toru, prędkości i przyspieszeń punktu we współrzędnych prostokątnych i biegunowych.
11. Obliczanie prędkości i przyspieszeń punktu w ruchu po okręgu, elipsie w rzucie ukośnym.
12. Obliczanie prędkości i przyspieszeń bryły oraz punktu bryły w ruchu postępowym i obrotowym bryły.
- Nauczyciel: KATARZYNA Pytka
- Nauczyciel: Edmund Wittbrodt
Spis treści realizowanych na zajęciach:
1. Wielkości skalarne i wektorowe.
2. Wypadkowa układu sił działających na bryłę.
3. Redukcja układu sił do siły głównej i momentu.
4. Równowaga układów sił: płaskich, zbieżnych i równoległych, reguła dwóch i trzech sił działających na bryłę.
5. Równowaga przestrzennych układów sił działających na bryłę.
6. Obliczenie położenia środka ciężkości.
7. Tarcie posuwiste, tarcie cięgien i opory toczenia.
8. Obliczanie kratownic-metoda analityczna i metoda przekroi Rittera.
9. Obliczanie toru, prędkości i przyspieszeń punktu we współrzędnych prostokątnych i naturalnych.
10. Obliczanie toru, prędkości i przyspieszeń punktu we współrzędnych prostokątnych i biegunowych.
11. Obliczanie prędkości i przyspieszeń punktu w ruchu po okręgu, elipsie w rzucie ukośnym.
12. Obliczanie prędkości i przyspieszeń bryły oraz punktu bryły w ruchu postępowym i obrotowym bryły.
- Nauczyciel: KATARZYNA Pytka
- Nauczyciel: Edmund Wittbrodt
- Nauczyciel: Grzegorz Banaszek
- Nauczyciel: Edmund Wittbrodt
- Nauczyciel: KAROL Żmich
Kurs obejmujący zagadnienia z Mechaniki Płynów dla studentów studiów niestacjonarnych semestru 3 (wykłady oraz ćwiczenia).
- Nauczyciel: OLGA Kazimierska
- Nauczyciel: Michał Krężelewski
Kurs z obejmujący zakres zagadnień z mechaniki płynów - ćwiczenia i wykład.
- Nauczyciel: Paweł Flaszyński
- Nauczyciel: OLGA Kazimierska
- Nauczyciel: Michał Krężelewski
- Nauczyciel: ALICJA Bera
- Nauczyciel: Maciej Kahsin
- Nauczyciel: OLGA Kazimierska
- Nauczyciel: Jakub Kowalski
- Nauczyciel: Michał Krężelewski
- Nauczyciel: Tomasz Mikulski
- Nauczyciel: Leszek Samson
- Nauczyciel: Beata Zima
- Nauczyciel: PAWEŁ Bielski
- Nauczyciel: OLGA Kazimierska
- Nauczyciel: Jakub Kowalski
- Nauczyciel: Michał Krężelewski
- Nauczyciel: Tomasz Mikulski
- Nauczyciel: Leszek Samson
- Nauczyciel: Jakub Kowalski
- Nauczyciel: Tomasz Mikulski
- Nauczyciel: Leszek Samson
- Nauczyciel: Beata Zima
- Nauczyciel: Wojciech Macek
- Nauczyciel: NATALIA Stawicka-Morawska
- Nauczyciel: Jerzy Kowalski
- Nauczyciel: Wiesław Tarełko
Kurs obejmuje instruktaż w zakresie podstaw metodyki i praktyki eksperymentu jako narzędzia badawczego oraz technicznego w inżynierii mechanicznej.
- Nauczyciel: Jakub Kowalski
- Nauczyciel: Jacek Łubiński
- Nauczyciel: Oleksii Nosko
- Nauczyciel: Marek Szkodo
Kurs studiów II stopnia, niestacjonarnych.
Obejmuje instruktaż w zakresie podstaw metodyki i praktyki eksperymentu jako narzędzia badawczego oraz technicznego w inżynierii mechanicznej.
- Nauczyciel: Jakub Kowalski
- Nauczyciel: Jacek Łubiński
- Nauczyciel: Oleksii Nosko
- Nauczyciel: Marek Szkodo
- Nauczyciel: MARTA Drosińska-Komor