Zdolni z Pomorza - kurs przykładowy
Tematyka
-
Witam wszystkich uczestników na kursie z zastosowań pochodnej funkcji
Czas trwania kursu: xx.xx - xx.xx.20xx r.
To jest przykładowy kurs e-learningowy, co oznacza, że wyłączone są wszystkie ograniczenia czasowe i na liczbę podejść do testów i zadań. Normalnie, kolejne elementy stają się dostępne dopiero po ukończeniu poprzedniego zadania, testy i zadania mają ograniczenia czasowe (np. 30 min. na rozwiazanie), a liczba podjeść do testu jest ograniczona do jednego.
UWAGA! Goście nie mogą oglądać ani rozwiązywać testów. Aby uzyskać dostęp do testów należy założyć konto na platformie eNauczanie i zapisać się na kurs.
- Jak utworzyć konto na platformie ? Pomoc znajdziesz >>TUTAJ<<
- Jak zapisać się na kurs ? Po zalogowaniu do platformy, otwieramy kurs , w prawym górnym rogu klikamy na "zębatkę" i wybieramy opcję Zapisz mnie na ten kurs
-
W pierwszym module poznamy pochodną od strony graficznej. Bez definicji, tylko intuicyjne rozumienie i szacowanie wartości pochodnej.
-
W tym module dowiemy się jak liczyć (nie tylko szacować) wartość pochodnej. Poznamy sporo wzorów na pochodne podstawowych funkcji, a także software przydatny do liczenia (i analizowania) pochodnych funkcji.
-
Celem tego modułu jest poznanie jeszcze jednego wzoru, a właściwie metody, na obliczanie pochodnych z funkcji złożonych i uwikłanych. Funkcje w takich postaciach pojawiają się w zastosowaniach najczęściej, więc musimy zapoznać się z metodą obliczania pochodnych z tych funkcji.
-
W tym module będziemy stosować pochodną w problemach gdzie dwie lub więcej zmiennych, jakoś ze sobą powiązanych, zmienia się jednocześnie w czasie.
-
W tym module zastosujemy pochodną do rozwiązywania zadań optymalizacyjnych. Jest to jedno z najważeniejszych zastosowań matematyki. Pytania o największe i najmniejsze wartości pojawiają się w najróżniejszych dziedzinach: inżynier może szukać wymiarów belki nośnej, które maksmalizują jej wytrzymałość przy określonym koszcie; analityk linii lotniczej może szukać optymalnego węzła dla linii tak aby zminimalizować koszty paliwa; projektant może szukać wymiarów pojemnika tak aby zmaksymalizować jego pojemność przy minimalnej powierzchni.
-
Modelowanie to proces opisywania zjawisk rzeczywistych przy pomocy równań matematycznych. Często są równania różniczkowe, czyli równania w których pojawia się pochodna szukanej funkcji. W tym module poznasz kilka modeli populacyjnych na których opiera się modelowanie wielu zjawisk w biologii, chemii, ekonomii, fizyce, etc. Zobaczysz też jak można analizować rozwiązania takich modeli.
-
Bazując na wiedzy z poprzedniego modułu, możemy teraz budować modele złożone z kilku równań różniczkowych. Można wybrać wiele dziedzin nauki, w których pojawiają się takie modele. My wejdziemy w modele epidemiologiczne, ale prawdę mówiąc niezaleznie od tego co się modeluje, reguły, których używa się do tworzenia równań są wszędzie takie same.