Zgodnie z art. 5 ust. 7 ustawy o normalizacji Polskie Normy nie stanowią informacji publicznej i nie podlegają udostępnieniu w trybie ustawy z dnia 6 września 2001 roku o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198 z p. zm.).

Wyrokiem z dnia 31 maja 2004 r. Naczelny Sąd Administracyjny, sygn. akt OSK 205/04, potwierdził, iż Polskie Normy nie stanowią informacji publicznej i nie podlegają udostępnieniu na wniosek zainteresowanego w trybie określonym w art. 14 ustawy o dostępie do informacji publicznej, jeżeli informacja ma dotyczyć Polskiej Normy w rozumieniu przepisów ustawy o normalizacji.

PKN jest właścicielem praw autorskich zarówno do Polskich Norm opracowanych na potrzeby krajowe, jak i do Norm Międzynarodowych i Europejskich, opracowywanych odpowiednio przez międzynarodowe i europejskie organizacje normalizacyjne, których jest członkiem (z mocy tego członkostwa).

Wspomniane organizacje są stowarzyszeniami prywatnymi i działają na podstawie własnych statutów. Ponad 90% Polskich Norm jest implementacją Norm Europejskich i Międzynarodowych.

Upublicznienie treści norm jest sprzeczne z zasadami funkcjonowania europejskich i międzynarodowych organizacji normalizacyjnych, które zakładają, że dochody ze sprzedaży norm mają pokrywać koszty działalności normalizacyjnej. Normy Europejskie (nawet te zharmonizowane) jako dokumenty techniczne są wyłączone spod rygorów prawa o dostępie do informacji publicznej także w prawodawstwie UE.

Ostatnia modyfikacja: wtorek, 18.07.2023, 13:58 PM