Wykresy funkcji logarytmicznych i wykładniczych

 Rozważać tu będziemy wykresy funkcji, które są przekształceniami funkcji wykładniczych oraz logarytmicznych.

Pierwszym krokiem rysowania wykresu takiej funkcji jest sporządzenie wykresu należącego do jednego z czterech prezentowanych poniżej typów:

Wykres funkcji wykładniczej

Wykres funkcji logarytmicznej

 

 Kolejne kroki podyktowane są regułami zaprezentowanymi poniżej:

Zapamiętaj - to jest ważne
  1. Wykres funkcji \(y=-f(x)\) powstaje przez odbicie symetryczne wykresu funkcji \(f\) względem osi OX.
  2. Wykres funkcji \(y=f(-x)\)  powstaje przez odbicie symetryczne wykresu funkcji \(f\)  względem osi OY.
  3. Wykres funkcji \(y=-f(-x)\)  powstaje przez odbicie symetryczne wykresu funkcji \(f\)  względem początku układu współrzędnych (co jest równoważne odbiciu symetrycznie względem osi OX a następnie OY lub odwrotnie).
  4. Wykres funkcji \(y=f(x-a)\), gdzie \(a>0\), powstaje przez przesunięcie wykresu funkcji  \(f\) wzdłuż  osi OX o \(a\) w prawo, natomiast funkcji \(y=f(x+a)\)  o \(a\) w lewo.
  5. Wykres funkcji  \(y=f(x)+b\), gdzie \(b>0\), powstaje przez przesunięcie wykresu funkcji \(f\)  wzdłuż osi OY o \(b\) w górę,  natomiast funkcji  \(y=f(x)-b\) o \(b\) w dół.
  6. Wykres funkcji \(y=|f(x)|\) powstaje przez zachowanie tego fragmentu wykresu funkcji \(f\), który znajduje się powyżej osi OX i odbicie symetryczne tej części wykresu funkcji \(f\), która jest poniżej osi OX względem tej osi (tę część wykresu funkcji  , która była poniżej osi OX usuwamy).
  7. Wykres funkcji  \(y=f(|x|)\) powstaje przez zachowanie tego fragmentu wykresu funkcji  \(f\), który znajduje się po prawej stronie osi OY i jego odbicie symetryczne względem osi OY (tę część wykresu funkcji \(f\), która była po lewej stronie osi OY usuwamy).

 

Uwaga 1

Rysowanie wykresu funkcji może wymagać zastosowania kilku z powyższych przekształceń wykonanych w odpowiedniej kolejności.

 

Uwaga 2

W trakcie przekształcania wykresu funkcji należy przekształcić najpierw jej asymptotę, a dopiero później sam wykres.

 

W niektórych przypadkach poza siedmioma regułami przekształcania wykresów funkcji opisanymi powyżej, niezbędne też bywa skorzystanie z kolejnych, które zilustrujemy na przykładzie przekształceń funkcji logarytmicznej:

Przekształcenie \(y=a\cdot f(x)\), gdzie \(a>0\), zmienia wykres funkcji  w pionie (zwęża dla \(a<1\), rozszerza dla \(a>1\)).

 

Przekształcenie \(y=f(a\cdot x)\), gdzie \(a>0\), zmienia wykres funkcji w poziomie (zwęża dla \(a>1\), rozszerza dla \(a<1\)). 

 

Ostatnia modyfikacja: poniedziałek, 28.09.2015, 11:15 AM