Studzienki kanalizacyjne z prefabrykowanych elementów betonowych i żelbetowych mają zastosowanie w systemach kanalizacji sanitarnej, przemysłowej, deszczowej i ogólnospławnej do łączenia rur wykonanych ze wszystkich dostępnych materiałów stosowanych do budowy sieci kanalizacyjnych.

Opis i ogólna charakterystyka techniczna studzienek betonowych

Część dolna studzienki - dno, wykonywane jako elementy betonowe, przy większych średnicach np. powyżej DN 1500 mm posiadają zbrojenie. Zbrojenie pionowe wykonywane z drutu zbrojeniowego żebrowanego 8 mm, oplot drut gładki 5,5 mm. Element denny wykonywany jest w monolicie razem z płytą denną i z wbetonowanymi przejściami szczelnymi w trakcie procesu betonowania. W prefabrykowanym elemencie dna studzienki wykonywane jest wyprofilowane koryto (kineta) w celu ukierunkowania przepływu ścieków. Kineta wyprofilowana jest na wysokości 3/4 średnicy kanału lub wg zamówienia klienta.

Elementy pionowe - kręgi, produkowane najczęściej w zakresie średnic DN 800 ÷ DN 2500 przeznaczone do budowy komory roboczej i komina włazowego studzienki . Kręgi łączone są z elementami podstawy studzienki oraz pomiędzy sobą za pomocą uszczelek (wg DIN 4034 cz. I) lub na zaprawę montażową (wg DIN 4034 cz. II). Kręgi posiadają fabrycznie zamontowane stopnie złazowe. Ponadto, w kręgach mogą być w razie potrzeby wykonywane otwory z przejściami szczelnymi (pod kaskady).

Zwężki studzienki kanalizacyjnej produkowane są w zakresie średnic DN 800 ÷ DN 1200. Służą do przykrycia studzienek, na których spoczywa właz kanałowy. W zwężkach zamontowane są stopnie złazowe.

Płyty pokrywowe produkowane są z otworem przystosowanym do włazów kanałowych o średnicy DN 625 mm. Na indywidualne zamówienie wykonywane są płyty pokrywowe przystosowane do włazów o większej średnicy np. DN 800 mm. Otwory włazowe umieszczone są osiowo nad stopniami złazowymi. Płyty pokrywowe przystosowane do obciążenia ruchem kołowym klasy A zgodnie z PN-85/S-10030 "Obiekty mostowe. Obciążenia".

Płyty redukujące przeznaczone do redukcji średnicy komory roboczej studzienki do średnicy komina włazowego. Wyposażone fabrycznie w stopnie złazowe.

Pierścienie dystansowe służą do regulacji wysokości osadzenia włazu kanałowego na poziomie jezdni lub gruntu. Produkowane o średnicy DN 625 i wysokościach: 60,80,100 oraz 150 mm. Pierścienie łączone są za pomocą zaprawy betonowej.

Przykład studzienki betonowej i jej elementów przedstawia poniższy rysunek.

studniaopis

Proces produkcji elementów prefabrykowanych studni/przewodów betonowych

Ważnym etapem w procesie produkcji elementów prefabrykowanych studni (czy też przewodów) jest proces formowania mieszanki betonowej w ww. wyrobach. W odniesieniu do kręgów studziennych, zwężek i rur proces ten odbywa się w technologii wibroprasowania. Formowanie dennic może odbywać się w zarówno w technologii wibroprasowania, jak i przy użyciu betonu samozagęszczalnego. Całą operacje wyrobu produktów betonowych można podzielić na kilka etapów powtarzalnych dla różnych typów maszyn przedstawiony poniżej w 5 punktach oraz w materiale filmowym.

  betonowastudzienka-1

1) Umieszczenie w płaszczu zewnętrznym pierścienia formującego zamek (najczęściej dolny), stanowiącego jednocześnie podstawę do odstawienia na czas dojrzewania wyrobu, a następnie wprowadzenie płaszcza z pierścieniem na rdzeń wibratora zespolonego z płaszczem wewnętrznym

betonowastudzienka-2

2) Wypełnienie formy mieszanką przy jednoczesnym udziale wibracji

betonowastudzienka-3

3) Prasowanie formujące górny zamek wyrobu

betonowastudzienka-4

4) Rozformowanie polegające na wysunięciu elementu z rdzenia a następnie zdjęcie płaszcza zewnętrznego oraz transport elementu na pierścieniu na pole dojrzewania

betonowastudzienka-5

5) Złącze końca bosego zabezpieczane przed zdeformowaniem podczas dojrzewania mieszanki betonowej poprzez założenie dwóch pierścieni: zewnętrznego i wewnętrznego.

Proces produkcyjny elementów betonowych przedstawia następujący materiał multimedialny

Studnie kanalizacyjne prawidłowo skonstruowane składają się z następujących:

1. Podstawa studni – dennica

2. Komora robocza (kręgi betonowe)

3. Płyta redukcyjna

4. Komin włazowy (kręgi betonowe)

5. Zwężka (element przykrywający)

6. Pierścienie wyrównawcze

7. Płyta pokrywowa

Na poniższym rysunku klikając w interaktywne pola można uzyskać dodatkowe informacje.

Ad. 1 Podstawa studni w postaci dennicy jest bardzo ważnym elementem, który oprócz przenoszenia dużych obciążeń ma za zadanie umożliwić podłączenie rurociągów (możliwe jest podłączenie rur z każdego materiału) oraz w miejscu jej posadowienia często następuje zmiana kierunku przepływu. Aby dennica bez zarzutu i długotrwale spełniała swoje zadanie wszystkie jej elementy: kineta, przejścia szczelne i stopnie złazowe powinny być wykonane w zakładzie prefabrykacji. Co więcej stopnie złazowe i przejścia szczelne mogą być montowane w dennicy podczas jej formowania. Stosowanie takiego rozwiązania gwarantuje całkowitą szczelność połączeń (w przypadku przejść szczelnych) oraz bezpieczną, długotrwałą eksploatację studni (zawibrowane stopnie lub klamry złazowe).

Ad. 2 Komora robocza powinna składać się z kręgów studziennych wyposażonych podczas formowania w technologii wibroprasowania (w przypadku kręgów stosowana jest tylko ta technologia) w stopnie lub klamry złazowe. Wysokość komory roboczej studni nie powinna być mniejsza niż 2 m i nie przekraczać 3 m, aby osoba przebywająca w komorze w przypadku „odpadnięcia” od stopni złazowych nie upadła ze zbyt dużej wysokości. Jeśli głębokość studni ma przekraczać 3 m, to ze względu na ryzyko nastąpienia tego typu zdarzenia studnia powinna być podzielona płytą redukcyjną na komorę roboczą i komin studni.

Ad.3 Płyta redukcyjna jest elementem prefabrykowanym w technologii wibroprasowania na stole wibracyjnym. Co ważne jej konstrukcję obok betonu uzupełnia zbrojenie stalowe.

Ad. 4 Komin studni składa się, tak jak komora robocza z kręgów prefabrykowanych i wyposażonych w stopnie lub klamry złazowe. Różnica między kominem studni, a jej komorą robocza to średnica tych obu elementów. Średnica komina nie przekracza 1 000 mm, co zapewnia w przypadku niezłapania ręką stopnia lub klamry oparcie się plecami o przeciwległą część studni i efekcie nie grozi upadkiem ze znacznej niekiedy wysokości.

Ad. 5 Studnia u góry powinna być zakończona zwężką i pierścieniami wyrównującymi. Stosowanie zwężki jest rozwiązaniem gwarantującym większą trwałość zwieńczenia studni ze względu na fakt, że nie zbierają się na jej wewnętrznej powierzchni skropliny oparów ścieków, tak jak ma oto miejsce w przypadku płyt przykrywowych. Skropliny mogą mieć niekorzystny wpływ na trwałość betonu ze względu na zjawisko korozji siarczanowej, która dość często decyduje o zniszczeniu płyt przykrywowych. Dodatkowo pozioma płyta musi być wyposażona w zbrojenie stalowe, które w środowisku agresywnym, jakim niekiedy bywa miejsce skraplania się oparów ścieków jest szczególnie podatne na korozję. Często stal zbrojeniowa koroduje wewnątrz płyty betonowej i powiększając w efekcie korozji swą objętość powoduje odłupywanie otuliny betonowej. Takie zjawisko jest oczywiście jednoznaczne z potrzebą niezwłocznej wymiany elementu przykrywowego. Dlatego producenci elementów betonowych dla kanalizacji szczególnie polecają stosowanie zwężek, których kształt eliminuje niemal całkowicie zagrożenie korozją pochodzącą ze skroplin i dodatkowo, co bardzo istotne są one skonstruowane wyłącznie z betonu i formowane w takiej samej technologii, jak znajdujące się pod nią kręgi. Nie istnieje zatem ryzyko korozji zbrojenia stalowego i parametry wytrzymałościowe są dzięki technologicznemu pokrewieństwu takie jak w elementach komina, komory roboczej i podstawy studni.

Ad. 6 Pierścienie wyrównawcze

Pierścienie wyrównawcze to elementy pozwalające na wyregulowanie całkowitej wysokości studzienki i zamontowanie pokrywy-włazu żeliwnego studzienki. Produkowane o średnicy DN 625 i wysokościach: 60,80,100 oraz 150 mm

Ad. 7 Płyta pokrywowa

Płyty pokrywowe produkowane są z otworem przystosowanym do włazów kanałowych o średnicy DN 625 mm. Na indywidualne zamówienie wykonywane są płyty pokrywowe przystosowane do włazów o większej średnicy np. DN 800 mm. Otwory włazowe umieszczone są osiowo nad stopniami złazowymi. Płyty pokrywowe przystosowane do obciążenia ruchem kołowym klasy A zgodnie z PN-85/S-10030 "Obiekty mostowe. Obciążenia".

 Prawidłowe wykonanie montażu kręgów studni betonowych przedstawia poniższy materiał multimedialny

Ostatnia modyfikacja: czwartek, 24.03.2016, 11:32 AM