Telekomunikacja, 6. semestr, studia I stopnia

Kurs przeznaczony jest dla studentów VI semestru studiów pierwszego stopnia (inżynierskich) dla przedmiotu Systemy radiokomunikacyjne - projekt.

Telekomunikacja, 6. semestr, studia I stopnia

Cel przedmiotu: Zapoznanie z metodami projektowania i symulacji cyfrowych układów programowalnych i ASIC z wykorzystaniem języków opisu sprzętu.

Treści przedmiotu:

1. Wprowadzenie, znaczenie i zastosowania języków HDL. Historia powstania języka Verilog.

2. Poziomy opisu sprzętu (Verilog).

3. Metodologie projektowania. Prosty przykład.

4. Składnia języka Verilog.

5. Typy danych.

6. Zadania systemowe i dyrektywy kompilatora.

7. Moduły i porty.

8. Projektowanie na poziomie bramek logicznych.

9. Opóźnienia w bramkach.

10. Modelowanie na poziomie rejestrów.

11. Przypisanie ciągłe.

12. Wyrażenia i operatory.

13. Modelowanie na poziomie behawioralnym.

14. Funkcje i zadania.

15. Techniki modelowania.

16. Verilog 2001 zmiany w standardzie.

17. Geneza powstania języka VHDL.

18. Składnia języka i typy danych

19. Jednostki projektowe i ich architektury.

20. Osadzanie komponentów.

21. Przypisania współbieżne, zwykłe i warunkowe.

22. Opóźnienia, operacje współbieżne oraz czasowe.

23. Procesy.

24. Polecenia warunkowe i pętle.

25. Opóźnienia typu wait.

26. Funkcje i procedury.

27. Biblioteki i pakiety.

28. Biblioteka IEEE.

29. Synteza maszyn stanów.

Praktyczne zapoznanie studenta z funkcjonowaniem interfejsów, protokołów i realizacją usług telekomunikacyjnych dla sieci cyfrowej z komutacją kanałów oraz z komutacją pakietów.

Kurs składa się z 15 godzinnego wykładu oraz 15 godzinnego laboratorium. Omawiane są najważniejsze zagadnienia dotyczące zasilaczy systemów elektronicznych. Na wykładzie prezentowane są podstawowe konfiguracje przetwornic impulsowych oraz stabilizatorów napięcia o działaniu ciągłym. Omawiana jest zasada działania, ważniejsze parametry oraz sposób analizowania i projektowania zasilaczy. W laboratorium wykonywane są dwa rodzaje ćwiczeń. W ćwiczeniach sprzętowych bada się różnego rodzaju zasilacze i dokonuje pomiarów ważniejszych parametrów. W ćwiczeniach symulacyjnych wykorzystuje się symulator obwodów elektrycznych do projektowania i  wyznaczania charakterystyk i parametrów zasilaczy.

studia I stopnia sem. 4 kierunek EiT

studia I stopnia sem. 6 kierunek EiT, subkierunek: Elektronika

Kurs dla przedmiotu Systemy radiokomunikacyjne, w którym omawiane będą systemy komórkowe, systemy bezprzewodowej transmisji danych, takie jak WiFi, Bluetooth, Wimax, oraz techniki stosowane w tego typu systemach.

Kurs zawiera materiały do wykładu (slajdy) i laboratorium (instrukcje) z przedmiotu Bloki Funkcjonalne Systemów Elektronicznych.

Telekomunikacja, 5. semestr, studia I stopnia

I stopień, Strumień EA, EiT, sem.5

EiT, I st., sem. 7, Opto
Kierunek: Elektronika i telekomunikacja
Studia inżynierskie (I stopnia)
Profil: Optoelektronika
Rok 4
Semestr 7

UP/PD 2025

Przedmiot Urządzenia Peryferyjne i jego angielska wersja Peripheral Devices przeznaczony jest dla studentów II stopnia na specjalności Komputerowe Systemy Elektroniczne (Computer Electronic Systems). Tematem przedmiotu są różnorodne zagadnienia dotyczące urządzeń peryferyjnych systemów komputerowych, głównie umożliwiających komunikację człowiek-komputer, oraz ich prototypowanie i podstawowe podzespoły.

Kurs e-nauczania przeznaczony na potrzeby przedmiotu "Podstawy systemów informacyjnych" realizowanego na kierunku Elektronika i Telekomunikacja, studia inżynierskie sem. 5

Celem przedmiotu jest pozyskanie wiedzy z zakresu projektowania i pomiarów współczesnych sieci bezprzewodowych, m.in. prywatnych sieci ogólnego przeznaczenia jak i sieci komórkowych 4G-5G.