
- Nauczyciel: Agata Kot-Wasik
W każdej technice chromatograficznej rozdziela się mieszaninę na pojedyncze skladniki, a następnie przeprowadza się detekcję poszczególnych składników. Rozdzielenie substancji następuje w wyniku przepuszczenia roztworu badanej mieszaniny przez dedykowaną do tego celu fazą stacjonarną (umieszczoną w kolumnie chromatograficznej. Podczas przepływu fazy ruchomej (eluentu) przez fazę stacjonarną następuje proces wymywania zaadsorbowanych (lub związanych) substancji. Ten proces przebiega różnie dla poszczególnych składników mieszaniny. Jedne składniki są zatrzymywane w fazie stacjonarnej dłużej, a inne krócej, co skutkuje rozdzieleniem - rozdzieleniem chromatograficznym. Czas przebywania danego składnika w kolumnie chromatograficznej określany jest mianem czasu retencji, który zależy od układu chromatograficznego i włąsciwości fizyko-chemicznych substancji.
Techniki chromatograficzne są obecne w każdym laboratorium zajmującym się chemią organiczną i nieorganiczną, fizykochemią, biochemią, farmaceutyką, kosmetyką i wieloma innymi dziedzinami. Metody te wykorzystuje się w celach analitycznych, preparatywnych i procesowych. Główną zaletą chromatografii jest możliwość rozdzielania mieszanin wieloskładnikowych, których składowe substancje mają zbliżone do siebie właściwości.
Dzięki chromatografii możliwe jest uzyskanie czystych składników z nawet bardzo złożonych mieszanin, których składowe mogą mieć bardzo podobne właściwości, przy zachowaniu bardzo konkurencyjnych kosztów badań. W przypadku laboratoriów zajmujących się tego typu badaniami na dużą skalę, opłacalność może odgrywać kluczową rolę.
W trakcie realizacji przedmiotu omówione zostaną podsawowe układy chromatograficzne wykorzystywane do analizy jakościowej (identyfikacji) i ilościowej, zasady optymalizowania metod chromatograficznych, rodzaje wykorzystywanych kolumn chromatograficznych i podstawowe deketory, Szzególna uwaga zostanie poświęcona chrotografii połączonej ze spektrometrią mas, tak aby Student posiadł najnowszą wiedzę i był przygotowany do zadań w laboratoriach analitycznych tak w przemyśle, jak i laboratoriach naukowych.
- Nauczyciel: Agata Kot-Wasik
- Nauczyciel: Andrzej Wasik
Chemia II, ćwiczenia dla kierunku Nanotechnologia st. I sem II grupa II
semestr letni 2020/2021
- Nauczyciel: Anna Lisowska-Oleksiak