Wykład dla Fizyki Medycznej II stopnia

Celem przedmiotu jest wprowadzenie do szeroko rozumianej dziedziny materiałów międzymetalicznych. W szczególności wyjaśnienie najważniejszych metod syntezy zarówno materiałów polikrystalicznych jak i kryształów, a także metod pomiaru właściwości fizycznych.

W części wykładowej studenci będą mieli możliwość zaznajomić się z metodami syntezy materiałów polikrystalicznych (metoda topienia w łuku elektrycznym, metoda reakcji w fazie stałej), wybranymi metodami wzrostu kryształów (wzrost z fazy ciekłej, metody PVT i CVT). W kolejnej części kursu omówię typu uporządkowania magnetycznego w materiałach krystalicznych, prawo Curie-Weissa, określanie temperatury Neela i Curie. Zakończę opisem właściwości elektrycznych materiałów międzymetalicznych, w tym: fale gęstości ładunku, nadprzewodnictwo, inne.

W części laboratoryjnej - studenci przeprowadzą samodzielną syntezę, badania struktury krystalicznej i badania właściwości fizycznych wybranego związku międzymetalicznego.

W części seminaryjnej - studenci prezentują wybraną, wspólnie z prowadzącym, publikację naukową, której temat jest zgodny z treścią przedmiotu.

Kurs dla studentów spec. Inżynieria Biomedyczna

Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z nanocieczami, czyli zawiesinami nanocząstek w cieczy bazowej oraz z ich technicznymi zastosowaniami. W trakcie kursu omówione zostaną definicje i klasyfikacja nanocieczy, ich właściwości fizykochemiczne oraz metody syntezy i stabilizacji tych układów koloidalnych. Studenci poznają, w jaki sposób dodatek nanocząstek wpływa na cechy cieczy, co przekłada się na liczne zastosowania praktyczne. Program kładzie nacisk na rozwinięcie umiejętności analizy zjawisk z udziałem nanocieczy, doboru odpowiednich metod modelowania oraz planowania eksperymentów i krytycznej oceny uzyskanych wyników. Dzięki temu uczestnicy nabędą wiedzę i kompetencje niezbędne do wykorzystania nanocieczy w nowoczesnej inżynierii i nauce o materiałach.

Drgania układów o jednym stopniu swobody. Drgania swobodne nietłumione. Drgania swobodne z tłumieniem wiskotycznym. 
Drgania wymuszone harmoniczne.
Drgania układów o dwóch stopniach swobody. Drgania swobodne. Drgania wymuszone. Eliminacja drgań mechanicznych.
Modelowanie dyskretne. Podstawy metody elementów skończonych. Koncepcja modeli modalnych.
Modelowanie układów sterowania. Sterowanie modalne przy energetycznym wskaźniku jakości. Projektowanie układów sterowania. 
Dobór biegunów układu sterowanego.
Przykłady modelowania układów mechatronicznych. Układ nośny robota. Nadzorowanie drgań pantografów pojazdów szynowych.