Tematyka

  • Informacje o przedmiocie

    W wyniku przemian cywilizacyjnych oraz dynamizującego się w ostatnich latach rozwoju polskiej gospodarki w sektorze kosmicznym oraz jej integracji na poziomie europejskim i światowym, nastąpiło również na Pomorzu zwiększenie ilości podmiotów działających w tej branży. Zajęcia mają na celu przekazanie ogólnej wiedzy obejmującej technologie związane z eksploracją i wykorzystaniem przestrzenni kosmicznej, w tym z wykorzystaniem sztucznych satelitów Ziemi do zastosowań telekomunikacyjnych, nawigacyjnych, teledetekcyjnych i innych, jak również budowy sztucznych satelitów i konstrukcji kosmicznych, oraz wykorzystania technologii kosmicznych w gospodarce. Technologie kosmiczne i satelitarne są powszechnie obecne w naszym codziennym życiu. Prawie nie umiemy obejść się bez globalnego systemu nawigacji satelitarnej, czyli GPS, czy bez łączności satelitarnej, a satelitarne zdjęcia Ziemi są też powszechnie znane i wykorzystywane w wielu zastosowaniach. Właśnie tym ostatnim poświęcona będzie praktyczna część przedmiotu (warsztaty). W ramach indywidualnej pracy uczestnika z komputerem, będzie można skorzystać z niepowtarzalnej okazji do praktycznego zapoznania się z treścią różnorakich zobrazowań satelitarnych, z metodami wydobywania w prosty sposób z obrazów interesujących nas szczegółów i poprawiania przy tym jakości zobrazowań.

  • Zajęcia wtorkowe

    Podczas wykładów przedstawione zostaną zagadnienia dotyczące mechaniki orbitalnej oraz drgań. W szczególności omówione będą sprawy dotyczące kinematyki i dynamiki brył w ruchu kulistym i dowolnym oraz prędkości kosmicznych, drgań układów o jednym i wielu stopniach swobody, zderzeń ciał oraz ruchu układów o zmiennej masie, a także związane z żyroskopem. Wszystkie omawiane zagadnienia poparte będą przykładami z szeroko pojętego sektora kosmicznego.

  • Zajęcia piątkowe

    Druga części wykładów dotyczyć będzie mechatroniki w zastosowaniach kosmicznych. Przedstawiona zostanie definicja mechatroniki w kontekście kosmicznym. Omówione zostaną typowe mechanizmy, elementy funkcjonalne i podstawowe systemy mechatroniczne małych satelitów, statków komicznych oraz łazików księżycowych i marsjańskich. Przedstawione będą wymagania stawione materiałom oraz mechanizmom wraz z metodami ich testowania.

  • Techniki satelitarne w praktyce

    Podczas zajęć praktycznych uczestnicy zapoznają się z podstawami oraz możliwościami wykorzystania obrazowania satelitarnego Ziemi, w szczególności: jak wyglądają obrazy satelitarne z różnych źródeł, np. różniące się rozdzielczością tj. poziomem szczegółowości widocznych na nich obiektów na Ziemi, co można na nich ciekawego zobaczyć, jak można wpłynąć na sposób wyświetlania obrazu żeby konkretne treści w nim bardziej uwidocznić, jakim prostym przetworzeniom można poddać zdjęcie satelitarne, jak można automatycznie rozpoznać w obrazie np. konkretny rodzaj terenu, jakie są przykładowe zastosowania obrazowania satelitarnego

  • Organizacja zajęć

    Wykłady odbywające się we wtorki prowadzi dr inż. Marek Chodnicki

    Terminy: 04.05.2021, 11.05.2021, 18.05.2021 w godzinach 17:00-19:30

    Link do zajęć wtorkowych

    Wykłady odbywające się w piątki prowadzi  prof. dr hab. inż. Edmund Wittbrodt

    Terminy:  21.05.2021, 28.05.2021, 04.06.2021 w godzinach 17:00-19:30

    Link do zajęć piątkowych

    Zajęcia warsztatowe on-line odbywające się w soboty prowadzi dr hab. inż. Zbigniew Łubniewski, profesor uczelni. Zajęcia te odbędą się na tej platformie. Linki do spotkań podawane są przy tematach spotkań. 

    Terminy: 15.05.2021 (wykład wprowadzający), 22.05.2021, 29.05.2021, 19.06.2021, 26.06.2021, w godzinach 11:45-14:15

  • link do nagrania z zajęć 22.05.2021

    Proszę pobrać materiał video z następującego linka:

    https://drive.google.com/file/d/17vcIqJiovqxn6Ef0ig1d6P3873hFQrxV/view?usp=sharing

  • link do nagrania z zajęć 29.05.2021

    Proszę pobrać materiał video z następującego linka:

    https://drive.google.com/file/d/13Fs2NS4ft8KGh7LzW7S6wXHP0IWfIuip/view?usp=sharing

  • link do nagrania z zajęć 19.06.2021

    Proszę pobrać materiał video z następującego linka:

    https://drive.google.com/file/d/1LjtOCPg_aE7qwiBR7n3QbEB8iEuo_lPA/view?usp=sharing

  • link do nagrania z zajęć 26.06.2021

    Proszę pobrać materiał video z następującego linka:

    https://drive.google.com/file/d/1BJzo0wab4-bCBWlF1R3ZaX455xmYIpdt/view?usp=sharing