Kilka dobrych rad na sam początek, czyli: co robić a czego absolutnie nie. Oraz: co zrobić, jeżeli zrobiło się coś, czego absolutnie nie należało zrobić...

Okno programu

Uruchom MATLABa – na ekranie pojawi się następujące okno:

Okno programu MATLAB

Ten duży obszar pośrodku to konsola (Command Window), w której będziesz wpisywać polecenia.

Po prawej stronie u góry znajduje się obszar Workspace – tam będziesz mógł podglądać wartości użytych zmiennych.

Na dole po prawej znajduje się historia (Command History) wprowadzanych przez Ciebie poleceń – zamiast przepisywać polecenie, możesz kliknąć na nie w historii aby wywołać je ponownie.

Drzewo plików po lewej zawiera katalog roboczy MATLABa (otoczony czerwoną obwódką). Jeżeli chcesz wczytać jakiś MATLABowy skrypt, musisz go najpierw przegrać do tego katalogu.


Układ okna

Prędzej czy później każdy użytkownik zamknie (zapewne niechcący) jedno z okien programu. Pół biedy, jeżeli będzie to Command History czy Workspace - gorzej, jeżeli będzie to (o zgrozo!) konsola. Aby przywrócić domyślne ułożenie wszystkich okien programu, należy wybrać z menu:

Desktop -> Desktop Layout -> Default


Czcionka

Przy pierwszym uruchomieniu MATLAB otwiera się z niezwykle małą czcionką o wielkości 7pt. Aby uniknąć mrużenia oczu od razu zmień czcionkę na większą - wybierz z menu: File -> Preferences - w tej chwili otworzy się mniejsze okienko, po jego lewej stronie wybierz z drzewa opcji Fonts i ustaw czcionkę odpowiednią dla Twojego wzroku.


Konsola

Oto kilka dobrych rad, które przydadzą Ci się na początku:

  • Znaki >> widoczne na konsoli to początek linii poleceń. Po tych znakach należy wpisać polecenia programu MATLAB, które są następnie interpretowane przez ten program. Możesz sprawdzić, że znaków tych nie da się wykasować.
  • Pamiętaj, że MATLAB rozróżnia małe i duże litery – jeżeli więc oznaczysz zmienną literą x, nie będziesz mógł odczytać jej wartości używając dużej litery X - dla MATLABa będą to dwie zupełnie różne zmienne.
  • Nie myl rodzajów nawiasów: ( ) [ ] { } - każdej z tych par używa się w nieco innym kontekście i nie można ich używać zamiennie.
  • Jeżeli chcesz wykorzystać kilkukrotnie to samo polecenie, nie musisz go każdorazowo wpisywać ręcznie. Naciśnięcie strzałki w górę/dół spowoduje przewinięcie poprzednich komend.
  • Jeżeli chcesz wyszukać konkretną komendę użytą przez Ciebie w niedalekiej przeszłości, wpisz kilka jej pierwszych znaków i naciśnij strzałkę w górę lub poszukaj tej komendy w historii poleceń na dole po prawej.
  • Jeżeli konsola wydaje Ci się już bardzo „zaśmiecona” uprzednio wpisanymi poleceniami, to wpisanie polecenia clc spowoduje jej wyczyszczenie. Nie utracisz przy tym poprzednio utworzonych danych.
  • Każde naciśnięcie klawisza ENTER powoduje wykonanie wpisanej komendy. Jeżeli chcesz wpisać kilka komend pod rząd i dopiero potem je wykonać, po każdej komendzie naciskaj Shift+ENTER (podobnie jak w komunikatorze Gadu-Gadu).
  • Średnik napisany na końcu polecenia zwykle pozwala ominąć wyświetlenie wartości na ekranie.


Zapisywanie danych

Aby zapisać dane zmiennych użytych podczas zajęć, należy wpisać w konsoli save zajecia – wówczas wartości wszystkich danych zapiszą się do pliku zajecia.mat. Pliku tego należy szukać w katalogu roboczym MATLABa. Aby zapisać tylko wartość zmiennych, np. A i B wpisz w konsoli save zajecia A B – wartości tych zmiennych zapiszą się wówczas do pliku zajecia.mat.

Aby (np. na następnych zajęciach) załadować do MATLABa plik zajecia.mat, należy wpisać w konsoli load zajecia – plik ten musi się znajdować w katalogu roboczym MATLABa, aby został załadowany.

Jeżeli chcesz zapisać wszystkie polecenia wpisywane przez Ciebie w konsoli:

  • kliknij gdzieś wewnątrz obszaru Command History i naciśnij Ctrl+A - spowoduje to zaznaczenie wszystkich poleceń w historii,
  • następnie naciśnij Ctrl+C - spowoduje to skopiowanie poleceń,
  • otwórz dowolny edytor tekstowy i naciśnij Ctrl+V - skopiowane polecenia wkleją się wówczas do edytora,
  • na końcu zapisz zawartość edytora do pliku i przegraj na swojego pendriva lub wyślij sobie na pocztę.

Jeżeli podczas zajęć nie pracowałeś na swoim własnym komputerze, powinieneś wyczyścić historię oraz zawartości wszystkich zmiennych:

  • w obszarze Command History kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję Clear Command History,
  • w konsoli wywołaj polecenie clear a następnie clc.

 

Ostatnia modyfikacja: piątek, 20.09.2013, 16:01 PM