Skrypt jest plikiem tekstowym zawierającym zestaw funkcji i poleceń MATLABAa. Pliki skryptowe mają rozszerzenie *.m i są przez to nazywane m-plikami. Taki plik może zostać uruchomiony przez wywołanie jego nazwy w wierszu komendy.

Pliki skryptowe można tworzyć w każdym edytorze tekstowym. Najwygodniej wykorzystać edytor MATLABa. Dostęp do edytora jest możliwy przez odpowiednią ikonę lub przez File->New->M-file – przy czym w nowszej wersji MATLABA ta opcja w menu będzie raczej miała postać File->New->Script. Można też wpisać w oknie poleceń: edit mojskrypt. Jeżeli MATLAB nie znajdzie pliku mojskrypt.m, to zapyta czy go utworzyć (i wtedy należy się zgodzić). Twój m-plik otworzy się w nowym oknie nad konsolą.

Dobre praktyki:

  • Każdy skrypt powinien mieć krótki opis zawartości i działania. Ze względów praktycznych opis należy umieszczać za podwójnym znakiem procenta (%%). Począwszy od MATLABa 7 znak %% oznacza nowy fragment kodu.

  • Polecenia ze skryptu, tak samo jak polecenia wpisywane w konsoli, dają efekt w postaci wyświetlenia wyniku na ekranie. O ile celem danego polecenia nie jest właśnie wyświetlenie wyniku, należy ukrywać wyniki poprzez wpisanie średnika na końcu polecenia. Dzięki temu konsola użytkownika nie będzie nadmiernie „zaśmiecona” przez efekty działania naszego skryptu.

  • W zasadzie, skrypty mają dostęp do przestrzeni roboczej MATLABa i mogą korzystać ze zmiennych zdefiniowanych w tej przestrzeni. Lepiej jednak definiować wszystkie potrzebne zmienne wewnątrz skryptu, ponieważ inne skrypty (lub, co gorsza: osoby!) mogą zmienić wartości zmiennych z przestrzeni roboczej – niechcący lub umyślnie.

Zadanie (1)

Na poprzednich zajęciach rysowaliśmy, między innymi, osie układu współrzędnych R2. Byłoby bardzo niewygodnie wklejać te polecenia do konsoli za każdym razem gdy chcesz narysować porządny wykres. Dlatego też lepiej mieć te polecenia w osobnym m-pliku i ładować ten plik do konsoli, co wymaga użycia jednego polecenia.



Utwórz m-plik osie.m i wpisz do niego treść:



%% ten skrypt rysuje osie na wykresie w 2D

quiver(-7,0,1,0,14,'LineWidth',2);

hold on

text(7.1,0,'x')

quiver(0,-5,0,1,10,'LineWidth',2);

text(0,5.1,'y')

axis equal



Wykonaj następujące polecenia w konsoli (a więc nie w oknie skryptu):


>> help osie % wyświetli się opis zawarty w komentarzu na początku m-pliku


Potem możesz dopisać w konsoli np.:


>> osie % tak uruchamiamy skrypt, nie zamykaj okna wykresu po tym poleceniu!!!

>> ezplot('5*sin(x)');


Zauważ, że nigdzie wewnątrz skryptu nie pisaliśmy znaków >>.

 

Ostatnia modyfikacja: środa, 21.08.2013, 10:16 AM