- Nauczyciel: Andrzej Gołębiewski
- Nauczyciel: Agnieszka Malinowska

Zadaniem kursu projektowania konserwatorskiego jest opracowanie projektu architektonicznego w oparciu o studium historyczne i autorską waloryzację konserwatorską obiektu/zespołu zabytkowego, a w konsekwencji uzyskanie wiedzy na temat architektonicznych i urbanistycznych uwarunkowań projektowania konserwatorskiego.
- Nauczyciel: Grzegorz Bukal
- Nauczyciel: Robert Hirsch
- Nauczyciel: Bartosz Macikowski
- Nauczyciel: Anna Orchowska
- Nauczyciel: Aleksander Piwek
- Nauczyciel: Piotr Samól
- Nauczyciel: Maria Jolanta Sołtysik

Projektowanie architektoniczne 1
Katedra Architektury Miejskiej i Przestrzeni Nadwodnych
Krótki opis problematyki zajęć:
Rozwinięcie umiejętności abstrakcyjnego myślenia przez wykorzystanie technik ekspresji graficznej i przestrzennej.
- Nauczyciel: Jakub Kołodziejczak
- Nauczyciel: AGNIESZKA Szuta

Celem kursu Historia architektury i urbanistyki I jest zapoznanie studenta I semestru na I stopniu studiów z rozwojem architektury europejskiej w starożytności i średniowieczu w kontekście stylów, wybitnych dzieł architektonicznych i architektów oraz ich wkładu w rozwój historii architektury.
Kurs ma również na celu rozwijanie umiejętności rysunkowych i analitycznych studentów, aby przygotować ich do kariery w architekturze.
- Nauczyciel: SZYMON Kowalski
- Nauczyciel: Bartosz Macikowski
- Nauczyciel: Barbara Niedziela
- Nauczyciel: Anna Orchowska
- Nauczyciel: Piotr Samól
- Nauczyciel: Maria Jolanta Sołtysik
Celem przedmiotu jest:
- wprowadzenie pojęć definiujących przestrzeń i związki w niej zachodzące
- wyjaśnienie zależności przestrzennych w projektowanych obszarach
- interpretacja przestrzenna i graficzna definicji określających relacje pomiędzy obiektami.
Projektowanie:
Praktyczne zapoznanie się z podstawowymi pojęciami i zagadnieniami kompozycji
architektonicznej.
Tworzenie płaskich i przestrzennych kompozycji ilustrujących związki zachodzące w przestrzeni.
Transformacja prostej formy przestrzennej i jej zapis w postaci rysunku
- Nauczyciel: Marta Koperska-Kośmicka
- Nauczyciel: Agnieszka Kurkowska

- Nauczyciel: Barbara Chomicka
- Nauczyciel: MICHAŁ Malewczyk
- Nauczyciel: Anna Wancław

Pierwszy semestr zajęć jest wprowadzeniem do projektowania architektonicznego i ma na celu rozwinięcie umiejętności abstrakcyjnego myślenia. Studentki i Studenci zapoznają się z różnymi technikami ekspresji przestrzennej, zachęcani są do eksperymentowania z różnymi sposobami tworzenia przestrzeni oraz jej własnej interpretacji. Nabywają też umiejętności tworzenia abstrakcyjnych kompozycji płaskich (2D) i przestrzennych (3D) ilustrujących zamierzone emocje oraz nastroje. Na tym etapie zachęcani są do poszukiwania dobrych praktyk i inspiracji z natury.
- Nauczyciel: Jakub Gorzka
- Nauczyciel: Karolina Taraszkiewicz
Sem I Rysunek
Zajęcia z zakresu rysunku dla studentów I roku Wydziału Architektury mają na celu kształtowanie podstawowych umiejętności rysunkowych (nauka kompozycji, badanie proporcji, kierunków i kontrastów, wzajemnych relacji przedmiotów i problemów światłocienia) na podstawie tematów: szkice martwej natury, studium martwej natury, szkice postaci w ruchu, studium postaci. Zajęcia są realizowane na podstawie obserwacji natury, stanowiącej ważny element badania przestrzeni i formy. Studenci mają do dyspozycji martwe natury. Realizują rysunki szkicowe oraz studyjne. Na podstawie obserwacji studenci uczą się umiejętności opanowania rysunku zgodnie z zasadami proporcji, konstrukcji i perspektywy. Uczą się umiejętności posługiwania linią, plamą oraz światłocieniem. Studenci realizują szkice koncepcyjne, które stanowią punkt wyjścia do realizacji prac studyjnych. Każde ćwiczenia poprzedzone są omówieniem tematu oraz krótkim wykładem. Studenci zapoznają się z podstawowymi pojęciami, związanymi z rysunkiem, takimi jak: linia, plama, kontrast, przestrzeń, forma, światło, cień. Rozumieją pojęcia: statyka, dynamika, równowaga, ekspresja. Studenci zapoznają się techniką rysunkową z wykorzystaniem patyka i czarnego tuszu.
- Nauczyciel: Dominika Krechowicz