Forma prezentacji projektu architektonicznego stanowi jeden z elementów decydujących o wyborze danego projektu przez inwestora lub jury konkursowe. Profesjonalna prezentacja projektu jest obecnie równie istotna, co sam projekt. Umiejętność podkreślenia i przekazania odbiorcom własnych koncepcji za pomocą odpowiednio dobranego zapisu graficznego (lub multimedialnego) jest niezbędna w pracy architekta.

W ramach seminarium obieralnego studenci podczas pracy w grupach 3 osobowych przygotują projekt oprawy oświetleniowej z zastosowaniem technologii LED na międzynarodowy konkurs pt.: „Oprawa oświetleniowa do przestrzeni publicznych i komercyjnych” organizowany przez Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego
(PZPO) we współpracy z organizatorem 30-tych Międzynarodowych Targów Światło oraz śląskim środowiskiem architektów.


Więcej informacji tutaj:
https://lightfair.pl/konkurs/oprawaoswietleniowa- do-przestrzeni-publicznych-i-komercyjnych/


Celem konkursu jest zaprojektowanie oprawy oświetleniowej lub systemu opraw do oświetlenia ogólnego w przestrzeniach komercyjnych.


Główne przeznaczenie oprawy to oświetlenie pomieszczeń w różnego typu budynkach i przestrzeniach (restauracje, hotele, hole, recepcje, sale konferencyjne, budynki użyteczności publicznej, salony, galerie itd.)
Projektujący powinien wziąć pod uwagę nie tylko efekt wizualny, wrażeniowy oraz funkcję oświetleniową, ale również bezpieczeństwo użytkowania związane z rozsyłem strumienia świetlnego jak również wynikające z zasilania elektrycznego. Projekt wymaga ogólnego wyjaśnienia zasady budowy oraz działania.

Na zajęciach przewidziana jest realizacja projektu architektonicznego w formule konkursowej. Konkurs studencki organizowany jest przy udziale Instytutu Pamięci Narodowej. Celem konkursu jest uzyskanie prac koncepcyjnych założenia pomnikowego w Lesie Białuckim, przedstawiających rozwiązania funkcjonalno-przestrzenne uwzględniające aspekty historyczne, artystyczne, społeczne oraz przyrodnicze i środowiskowe.

Tematem zajęć będzie współczesna sztuka pomnikowa, która łącząc różne odłamy sztuki, m.in. architekturę, umożliwia upamiętnianie szerokiego zakresu kontekstu pamięci zbiorowej.

ARCHITEKTURA s.5 + GOSPODARKA s.5 

 KONKURS UCZELNI FARENHEITA
STUDIO PROJEKTOWE MK+RR+IB+AR

Eksperymentalne zajęcia  projektowe  dla studentów:
5 semestru studiów na kierunku Architektura WA PG
3 semestru studiów na kierunku Gospodarka Przestrzenna WA PG

Zajęcia odbywają się stacjonarnie, kurs założony w celu udostępniania materiałów i archiwizacji projektów semestralnych. Zapraszamy - RR

ARCHITEKTURA s.5   PROJEKTOWANIE URBANISTYCZNE

 STUDIO PROJEKTOWE RR&IB

Zajęcia  projektowe  dla studentów 5 semestru
studiów na kierunku Architektura WA PG.

Zajęcia odbywają się stacjonarnie, kurs założony w celu udostępniania materiałów i archiwizacji projektów semestralnych. Zapraszamy - RR&IB

Kurs dla grupy projektowej sem. V w Katedrze Projektowania Środowiskowego

Projektowanie Urbanistyczne 3. Konkurs studencki “Gdańskie Przestrzenie Publiczne 2030”.

Zadaniem Studentów jest opracowanie ideowej koncepcji wybranej gdańskiej przestrzeni publicznej w perspektywie rozwoju miasta Gdańska do roku 2030. Koncepcja będzie wynikiem wnikliwej analizy funkcjonowania dzielnicy oraz możliwości opracowania nowych rozwiązań przestrzennych (wg idei dzielnicy krótkich - pieszych dystansów wpisującej się w idee miasta mądrego oraz miasta odpornego, zasad projektowania przestrzeni inkluzywnej i funkcjonalnej).

Zakres zajęć obejmuje zagadnienia związane z rolą przestrzeni publicznej w mieście.

 

Celem zajęć jest zwiększenie świadomości o potrzebach osób ze specjalnymi potrzebami oraz idei projektowania uniwersalnego. Przedmiot ma przybliżyć społeczne i prawne uwarunkowania wykonywanego zawodu architekta, ukierunkowanego na potrzeby wszystkich wrażliwych grup użytkowników, w tym osób z niepełnosprawnościami oraz osób starszych. Znajomość rozwiązań związanych z projektowaniem dla wszystkich (Design for All) jest konieczna z powodu wdrażania dyrektyw i standardów, których zadaniem jest koordynacja działań na rzecz zwiększania dostępności do przestrzeni, produktów i usług.

Kurs przeznaczony dla studentów sem. 5 inż. realizujących w sem. zimowym 23/24 przedmiot Projekt Architektoniczny V w Katedrze Architektury Miejskiej i Przestrzeni Nadwodnych/SAKN

Współczesne idee projektowania przestrzeni publicznej wymagają spojrzenia na potrzeby człowieka o szczególnych potrzebach, aby mogła być zrealizowana inkluzja w społeczności lokalnej. Inkluzja w projektowaniu, to umiejętność stosowania zasad projektowania uniwersalnego. Zajęcia prowadzone będą w formie warsztatów i pracy nad koncepcją inkluzywnej i dostępnej przestrzeni publicznej, w roku akad. 2023/24 będzie to przestrzeń placówki oświatowej.

Przedmiot kursu: wybrane zagadnienia z socjologii miasta obejmujące przemiany współczesnego środowiska zurbanizowanego w aspekcie społecznym, kulturowym i przestrzennym.  

Cel przedmiotu:  przedstawienie związków zachodzących pomiędzy środowiskiem społecznym i przestrzennym na tle współczesnych przemian miasta

 

Przedmiot kursu: wybrane zagadnienia z socjologii miasta obejmujące przemiany współczesnego środowiska zurbanizowanego w aspekcie społecznym, kulturowym i przestrzennym.  

Cel przedmiotu:  przedstawienie związków zachodzących pomiędzy środowiskiem społecznym i przestrzennym na tle współczesnych przemian miasta

 

OŚWIETLENIE DZIENNE W ARCHITEKTURZE – WYNIKI SYMULACJI A DECYZJE PROJEKTOWE