Celem przedmiotu jest wprowadzenie do szeroko rozumianej dziedziny materiałów międzymetalicznych. W szczególności wyjaśnienie najważniejszych metod syntezy zarówno materiałów polikrystalicznych jak i kryształów, a także metod pomiaru właściwości fizycznych.
W części wykładowej studenci będą mieli możliwość zaznajomić się z metodami syntezy materiałów polikrystalicznych (metoda topienia w łuku elektrycznym, metoda reakcji w fazie stałej), wybranymi metodami wzrostu kryształów (wzrost z fazy ciekłej, metody PVT i CVT). W kolejnej części kursu omówię typu uporządkowania magnetycznego w materiałach krystalicznych, prawo Curie-Weissa, określanie temperatury Neela i Curie. Zakończę opisem właściwości elektrycznych materiałów międzymetalicznych, w tym: fale gęstości ładunku, nadprzewodnictwo, inne.
W części laboratoryjnej - studenci przeprowadzą samodzielną syntezę, badania struktury krystalicznej i badania właściwości fizycznych wybranego związku międzymetalicznego.
W części seminaryjnej - studenci prezentują wybraną, wspólnie z prowadzącym, publikację naukową, której temat jest zgodny z treścią przedmiotu.
- Nauczyciel: Tomasz Klimczuk